Terapia bolestí chrbta z iného uhla pohľadu


“ PACIENT  STONÁ  OD  BOLESTI  TAK  DLHO,  AKO  MU  TO  NARIADI  LEKÁR  „

Ak povie, že to bude bolieť 14 dní, tak to bude bolieť 14 dní.

bad-celiac-doctors

Raz darmo, osobnosť lekára je doslova posvätná. Možno je to spôsobené seriálmi s touto tematikou v televízii, veď zachraňujú životy, liečia choroby. Áno, nepopieram. V každom povolaní existujú tí praví skutoční lekári, ktorých práca baví a naopak unudení, bezohľadní a autoritatívni superznalci, ktorí dokážu z celkom zdravého človeka urobiť maróda.

Doslova by sa dali označiť za úspešných predavačov v supermarkete s liekmi. Zložité odborné latinské termíny z nich robia „kňazov“ v bielych plášťoch, či zelenom mundúre.

Nezavrhujem lekárske povolanie, ale bohužiaľ je to tak ako som napísala.

Lekárska veda dosiahla taký pokrok, že už nenájdeme zdravého človeka.  

(A. Huxley)

V minulom článku venovanom chrbtici som spomenula rituálnu farmakoterapiu a teda : lieky od bolesti, lieky na uvoľnenie svalového napätia a podobne. http://www.martavargova.sk/zdravie/co-s-bolavym-chrbatom/

Už sa nebudem opakovať v tom, aké sú tieto lieky škodlivé. Samozrejme pri akútnych problémoch pomôžu zmierniť bolesti, a nato ich aj využívajte, ale dlhodobým užívaním a šialenou neodbornou kombináciou s vedľajšími účinkami si podpisujete dobrovoľne svoj ortieľ.

PRVÁ, ZÁKLADNÁ TERAPIA, KEĎ UŽ JE ZLE…. 

Pri náhlej, akútnej bolesti, vyvolanej neobvyklým prudkým pohybom, náhlym preťažením a podobne si môžete pomôcť mnohým spôsobmi aj sami. Ak to nie je prvý záchvat akútnej bolesti, nie je vždy potrebné vyhľadať lekára. Takže najlepším liekom je, a teraz sa držte :  PRIMERANÝ ODPOČINOK 

Presne tak moji drahí. Presne to, čoho máme v dnešnej uponáhľanej dobe nedostatok a nevieme si to ani predstaviť, nie to ešte urobiť. Pri prvej akútnej bolesti je dôležité sa poradiť s dobrým lekárom. Pokiaľ však nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, netreba pomoc lekára hľadať okamžite (John Tanner, ortopéd, riaditeľ Kliniky športového lekárstva). 

Nečakajte, že bolesť prejde zo dňa na deň. V prvých dňoch je najlepšou úľavovou polohou ležanie. Ak budete ležať na chrbte, znížite zaťaženie na 25%. Bolesť spôsobuje inštinktívne stiahnutie svalov a poležiačky sa svaly pekne uvoľnia, kĺby a platničky odľahčia a bolesť ak nezmizne, tak sa aspoň zmierni. S ležaním to však nepreháňajte. Postihnutá oblasť by mohla stuhnúť.

Preto si pod slovom odpočinok nepredstavujte, že preležíte pol dňa v posteli. Ak vám bolesti dovolia vykonávať nejaký pohyb tak sa hýbte, ale znížte pracovné zaťaženie, nedvíhajte a nenoste ťažké predmety, nepracujte ťažko fyzicky, neseďte dlho za volantom, alebo za počítačom.

Podľa záverov Dr. R. A. Deyo z Univerzity vo Washingtone, ktorý sledoval pacientov s akútnou bolesťou chrbta nie je rozdiel medzi výsledkom liečby kľudom u pacientov, ktorí odpočívali štyri dni, alebo dva dni. Bez ohľadu nato, aký bol nález štrukturálnych zmien pri lekárskom vyšetrení.

Oveľa priaznivejší priebeh má akútna príhoda bolestí chrbtice u tých pacientov, ktorí primerane, opakujem, primerane pokračujú vo svojich činnostiach. Záleží od stupňa poškodenia a intenzity bolesti.

Pri odpočinku aj relaxujte. Ak sa budete zapodievať myšlienkami nato, čo ešte treba urobiť, kto sa postará o deti a čo bude zajtra v práci, verte mi, že všetko psychické napätie sa prenesie do svalov a tie sa v žiadnom prípade neuvoľnia!

Pri ležaní si vyberte niektorú z týchto polôh, ktorá vám najlepšie zmierni bolesť :

spanok  pp15 extencny-golier-molitanovy

Pokiaľ sú ťažkosti v oblasti krčnej chrbtice, pri polohe na chrbte si vytvorte okolo krku niečo ako šancov golier. Použite malý uterák, alebo niečo tuhšie, čo zabráni hlave padať na strany.

Niekedy pomáha ležanie na bruchu tvárou dole a často je vhodnejšie, ako ležanie na boku. Musíte vyskúšať, čo vám viac pomáha. Pre iného môže byť sedenie najpohodlnejšie, ale musíte mať vystretý chrbát hlavne ak problémy spôsobuje vysunutá platnička.

TEPLÉ  A  STUDENÉ  OBKLADY

Pomáhajú obidve metódy. Použite suché teplo (elektrický ohrievač, termofor, či fľašu s teplou vodou). Teplom sa uvoľnia stuhnuté svaly tak, ako po teplom kúpeli. Ale horúce kúpele v tomto prípade nepoužívajte! Hneď ako vyleziete z vody sa môže stať, že dostanete akútny záchvat bolesti.

Zo studených obkladov môžete použiť mrazenú zeleninu zabalenú do uteráka. Nechajte si to priložené 15 minút raz za 2-3 hodiny.

LIEKY 

Užite bežné lieky od bolesti v normálnej dávke a nekombinujte ich zbytočne s inými, len preto, lebo vám suseda povedala, že to určite zaberie. Tu je vhodnejší protizápalový efekt lieku (napr. aspirín). Pri poškodení kĺbov, vysunutí platničiek a podobne sa poškodili aj okolité cievky a krv v okolí spôsobuje zápal. Vtedy sú tieto lieky vhodnejšie. Ak máte problémy so žalúdkom, tak sa im ale vyhnite a užite vami odskúšané iné protizápalové tabletky.

MÓDNE  AKOŽE  „REHABILITAČNÉ“  RITUÁLY

TENS

TENS – alebo metódy založené na kožnej nervovej stimulácii. Používajú sa rôzne modulované prúdy do oblastí, ktoré sú bolestivé. Patria tu okrem iného prúdy interferenčné a diadynamické. Majú za úlohu analgetický efekt. Galvanické prúdy zasa spôsobujú hyperémiu, teda miestne prekrvenie.

 

Neskutočne módnou sa v poslednej dobe stala magnetoterapia, či ultrazvuk:

s15magnetoterapia stiahnuť (7)

Rôzne formy takejto fyzikálnej terapie sú aplikované vo vysokej miere bez akéhokoľvek racionálneho opodstatnenia. Pacientom ale tento spôsob vyhovuje. Sú presvedčení, že toto je ten správny spôsob liečby. Vytvára to ilúziu dokonale technicky vybaveného pracoviska a už len to má blahodárny účinok na ich zdravie.

V šiestich štúdiách dokazujúcich účinnosť ultrazvuku bola s konečnou platnosťou preukázaná jeho neúčinnosť. Narastá počet vedeckých záverov upozorňujúcich, že kožná nervová stimulácia (TENS), diadynamické a interferenčné prúdy majú len veľmi obmedzený reflexný efekt pri liečbe bolestí chrbta.

Analýza doc. Rojka a doc. Pekárka z Katedry didaktiky fyziky Univerzity Karlovej v Prahe z roku 1998 došla k záveru, že v porovnaní s veľkosťou magnetickej indukcie aplikátorov a ich časového priebehu s európskymi normami je účinnosť štandardného magnetoterepautického prístroja MTH-2  spojená s vážnymi pochybnosťami. 

Jediným pozitívom, čo sa týka fyzikálnej terapie môže byť fakt, že na rozdiel od farmakoterapie, aj keď pacienta nelieči, tak ho aspoň nijako výrazne nepoškodzuje. 

V skutočnosti v dnešnej dobe je naša psychika veľmi narušená každodenným stresom doma, v práci, nedostatkom času na samého seba, na partnera, deti. Na človeka sa nakladá stále viac a viac, dokiaľ sa mu nepodlomia kolená, neprídu zdravotné a duševné problémy.

Narušená psychika postihuje celé naše telo.  Popravde, keď sa dostanete do rehabilitačného zariadenia, kde preferujú všetky tieto a iné moderné metódy liečby bolestí chrbta, máte konečne pocit, že sa vám niekto venuje, že sa vám dostáva konečne kvalitnej terapie.

Bohužiaľ má to na míle ďaleko od skutočnej terapie. Je to ďalšia barlička, ktorá odsúva problém na druhú koľaj. Môže čiastočne pomôcť, ale to, čo  máte naozaj robiť zasa nerobíte !

Nie, nie, ak sa chcete naozaj uzdraviť a nie sa iba dookola liečiť a rehabilitovať, nepomôže vám ani ultrazvuk, ani kadejaké striedavé prúdy, akupunktúra, lampy, kosmodisk, liečivé kamene, čaje, kvapky nabité energiou z vesmíru, či záhadný šaman. Aj keď nepopieram určitý účinok (skôr placebo efektu) nepokladám to za skutočnú terapiu.

A spoliehať sa na tieto metódy v liečbe recidivujúcich a chronických  bolestí chrbta bez toho, aby pacient prispel vlastnou aktivitou je prístup úplne scestný.

PODPORNÉ  PÁSY,  MAGNETICKÉ  PÁSY   A  BANDÁŽE

Účel týchto pomôcok sa využíva hlavne v niektorých prípadoch bolestí chrbta vážnejšieho charakteru, krátkodobo v rámci rehabilitácie po úrazoch a operáciách chrbtice a taktiež u starých ľudí s výraznými degeneratívnymi zmenami a osteoporózou.

Ordinovanie týchto bandáži pri bežných bolestiach chrbta je potrebné, ba dokonca nutné odmietnuť! Už niekoľko týždňov používania týchto pomôcok vedie k výraznému ochabovaniu svalového korzetu trupu. Výsledkom je dramatické zhoršenie ťažkostí a ich prechod do chronicity. Náprava takejto zmeny liečebným pohybom je už potom veľmi zdĺhavá a ťažká.

Ani „zázračný“ kosmodisk vám nepomôže. Nepomohol ani obéznej pani v reklame, nedajte sa vysmiať. Práve naopak, odrádza pacientov od aktívneho prístupu a starostlivosti o zdravie. Sľubuje nesplniteľné a zarába na hlúposti a naivnosti kupujúcich.

50R20 1 BA-Verpackung-Katalog, Soft Back, 642C450, 50R50, Lumbo DirexaNew Backs 7073 114510_silber stiahnuť

„ZÁZRAČNÁ“  KĹBOVÁ  VÝŽIVA

Žraločia chrupavka, želatína, glukozamín, chondroitín, kyselina hyalurónová, peptidy, aminokyseliny, MSM (metylsulfonylmetán)….

Odporúčaná vrcholovými športovcami, obľúbenými hercami, spevákmi, lekármi. Ospevovaná pútavými sloganmi :

“ Dodajte kĺbom potrebnú výživu! „

Áno, presne tak. Dodajte kĺbom potrebnú výživu! Ale stravou ! Zdá sa vám normálne vyhodiť za 30 tabliet okolo 20 eur ? Žraločiu chrupavku nepotrebovala vaša babka, nepotrebujete ju ani vy.

Chcete želatínu a chondroitín? Uvarte si huspeninu z prasačích paprčiek, koží, urobte si vývar z hovädzích alebo bravčových kostí. Bohatým zdrojom glukozamínu sú morské plody. Kyselinu hyalurónovú si doma zázračne pripravíte zo slepačieho vývaru, hlavne z behákov. No a kde nájdeme prirodzene sa vyskytujúcu formu síry MSM? No okrem tých predražených fľaštičiek za úžasnú cenu sa tento podľa názvu vzácny a ojedinelý metylsulfonylmetán vyskytuje v čerstvom ovocí, zelenine, vajciach, mlieku a mäse.

Tieto doplnky snáď možno odporučiť naozaj vyťaženým vrcholovým športovcom podávajúcim extrémne výkony. Ostatní si bohate vystačia s tým, čo nám ponúka matka príroda.

MASÁŽE  A  FYZIOTERAPIA

Tak to už znie lepšie. Z rehabilitačných metód sú tie najvhodnejšie. Ale, dôležitá poznámka na úvod : “ Ten, kto si neváži svoje zdravie, si nebude vážiť ani to vaše. “ 

Takže pri výbere vhodného maséra či fyzioterapeuta sa dobre pozrite na človeka, ktorý pred vami stojí. Je ten človek strhaný, unavený, zhrbený ? Baví ho jeho práca? Má skutočný záujem vám pomôcť? Alebo vás čo najrýchlejšie odbije, zhrabne zárobok a berie ďalšieho klienta ? Ako sa cítite pri masáži? Je príjemná a uvoľňuje svalstvo, alebo sa cítite akoby ste sa práve zrazili s koňom ?

Is_this_too_much_pressure_original_340132555_large

Čo sa týka fyzioterapeuta, zodpovedá jeho telo aj jeho profesii? Venuje sa svojmu telu tak, ako káže vám, aby ste sa oňho starali ? Cvičí aj on pravidelne? Alebo sa dovalí bruchatý chlapík nakrivený na jednu stranu, ktorý sa pri masáži zadýcha tak, že máte pocit že nad vami skolabuje?

vtip2

Fyzioterapia je nádherný odbor. V dnešnej dobe veľmi, veľmi potrebný.  Zaoberá sa diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového systému. A naša pohybová sústava je teda riadne dochrámaná.

Nehýbeme sa, stravujeme sa príšerne a neoddychujeme.

Ideálnym prípadom úžasnej spolupráce by bol komplexný prístup lekár – psychológ –  fyzioterapeut – športový tréner a odborník na výživu.

Dobrý zvedavý lekár a psychológ zhodnotí stav, navrhne liečbu, skúsený fyzioterapeut zhodnotí stav a navrhne rehabilitáciu a cvičenie. A keď sa pacientov pohybový systém dostane do stavu, že sa môže začať intenzívnejšie posilňovať tak si pacienta prevezme kvalitný športový tréner. A podľa rád fyzioterapeuta bude tento tréner celú svalovú sústavu posilňovať, popracuje na kondícii, životospráve klienta a klient sa konečne začne nielen liečiť, ale aj skutočne uzdravovať. 

Možno to v tomto storočí znie ako vízia ďalekej budúcnosti, aj keď by to mal byť prirodzený prístup. Ale pomaličky sa začínajú objavovať mladí ľudia, tréneri, fyzioterapeuti, lekári, ktorí chcú ísť cestou kvalitne odvedenej práce s cieľom skutočne pomáhať a nie iba zarábať peniaze.

“ BUDÚCNOSŤ  MÁME  VO  SVOJICH  RUKÁCH  PRÁVE  TERAZ ! „

MVDr. Marta Vargová

Použitá literatúra :

1. HNÍZDIL, J. – ŠAVLÍK, J. – BERÁNKOVÁ, B. : Bolesti zad : mýty a realita. Praha, Triton 2005, s. 230. ISBN 80-7254-659-7

2. TANNER, J. : Čo s boľavým chrbtom. Bratislava, Perfekt a. s. 1995, s. 190. ISBN 80-85261-72-3

3. zdroj obrázku – http://fyzioterapia.net/2012/10/6-vtipov-na-pobavenie/

Mohlo by Vás zaujímať:

Reklama: