Dojčenie a EGO
Zvláštny názov článku. No v každom prípade, ma ani vo sne nenapadlo, že budem písať o takej prirodzenej činnosti, akou je dojčenie. Avšak zistila som, aj na vlastnej koži, že nielen, že je to potrebné, ale je to úplne nevyhnutné…

Všelijako som chcela podať túto tému. Ako tréner sa zaujímam o výživu a tá štartuje krátko po pôrode u každého jedinca na tejto planéte. Takže nakoniec som sa rozhodla, poňať to z pohľadu veterinára.

animals2

 

Ale nebojte. Je to celkom zaujímavý pohľad na vec. Využijem poznatky z odboru a ukážem niečo, čo možno človek tak trochu prehliada. A to ego. K tomu sa tiež dostaneme.

Na začiatok sa zaradíme.

Trieda: Mammalia (Cicavce)

Máme prsia? Máme. A cicáme? No cicáme. Tak sme cicavce. Okrem iného.

A to znamená, že jednou z dôležitých úloh človeka je výživa mláďat prostredníctvom prsných žliaz.

Ženské prsia sú, no, jednak skvostné. Katastrofa, keď ovisnú a vyťahajú sa! Plníme ich silikónom, nadvihujeme push-up-kou, natierame špeciálnymi mastičkami, aby ich tá sviňa gravitácia nedostala. No a jednak si predstavte, že tie naše dudy, či kozy poburujú. Vážne. Prsia, ktoré kŕmia dieťa, jednoducho nemajú na bežiacu Pamelu z Baywatchu.

886096-15405492-de55-11e3-9ab7-20f6e47ce045

Čo už no. Taká je doba.

Ideme teda na tie zvery. Všimla som si jednu zaujímavú vec. Mláďatá odrodia, zatiaľ čo sa veterinár prizerá.

Moc sa im do toho nestará. Iba ak by nastali komplikácie, je po ruke. Poviete si, že to isté robia predsa aj v nemocnici pri pôrodoch žien, ale nie je to tak.

 

 

Zvieratám  netreba polohovacie lehátka, ani nohy im kadejako komplikovane nevyväzujeme a rodia v polohe v akej sa im žiada. Čo to má spoločné s dojčením? VŠETKO.

porodnicke-kresla-1

Veľmi dôležitý je priebeh pôrodu a zásahy zo strany lekárov. Poloha, farmaká, cisársky rez… To všetko vplýva na spustenie laktácie.

Všimla som si, že vo veterinárnej medicíne je zaužívaný taký zvyk, že bezprostredne po pôrode neberieme mláďa matke. Pri ťažkostiach hej. Ale to už musí byť vážne zle. Tiež veľkochovy zamerané na zisk berú mláďatá hneď. Väčšina zvieracích mamičiek si ale poradí aj bez našej pomoci. Jediné, čo nás zaujíma, keď vidíme živé mláďa je, aby začalo piť kolostrum (mledzivo) od matky.

118476983

U ľudí je to inak. Prvé, čo nás zaujíma sú rozmery, hmotnosť, Apgar skóre, atď. No, proste máme iný program, iné priority.

OMG-kitty

Ľudze še nezapru…

Matka aj dieťa počká. Cudzí ľudia v zelenom vezmú toho malého vreštiaceho tvora, strčia ho do inkubátora, z tmy rovno pod žiariace reflektory a začnú sa prekrikovať – jeden s metrom, druhý s fonendoskopom, tretí naťahuje dieťa ako strunu, nech nie je ukrátené ani o centimeter.

meranie-hlavy_s2

Ešte „káčko“ do nôžky, kvapky do očiek a obojok, ups, náramok na rúčku, aby sme vedeli, že hento je Štefan a nie Žigmund. (Som rada, že nedávajú ušné známky, no nedivila by som sa keby začali s čipovaním.) Potom sa ten uzlíček odnesie k mamke na ukážku. Niekomu dovolia mojkať sa dlhšie, niekomu kratšie.

To sa volá bonding. Ovšem, iba ak vám dieťa nevezmú po dvoch minútach. To už nemá nič spoločné s bondingom, aj keď sa nemocnica hrdí označením „baby friendly“.

1561435Po mojkaní sa vlastníkom novorodenca stáva na určitú dobu nemocničný personál. Študovaní ľudia dozrú na vaše mláďa a vy si zatiaľ pospite, oddýchnite.

 

 

 

stiavnica2

Slunce, seno! Ale, čo ste. To sa len človek snaží nahradiť matku muzikoterapiou. A áno, fotka je zo Slovenska.

 

 

Sme úžasne vynaliezaví!

13162160_10201783364781732_1285062005_nA tu sa to začalo. V tej pôrodnici. Aj moje problémy s dojčením sa začali tam…Aj problémy ostatných žien.

Aj mne takto vzali dieťa a odniesli k personálu medzi ostatné nemluvňatá.

Je pravda, že som bola tak nadopovaná liekmi, že som nebola schopná si sadnúť na posteli. Nuž, farmakologicky vedený pôrod proti mojej vôli má svoje úskalia. Ale nielen mne vzali drobca, ale aj silným ženám, s bezproblémovým priebehom pôrodu. Asi sme na tom horšie ako tie kravy, či kozy a nevieme sa tak ujať mláďat, ako ony.

Ja viem aká dôležitá je mliečna výživa mláďat rôzneho druhu. Slovo kolostrum sa na univerzite opakovalo stále dookola. O dojčenie som v žiadnom prípade nechcela prísť. Viem ako veľa faktorov ho ovplyvňuje a ako málo sú v tejto činnosti matky podporované. Preto o tom píšem aj keď mám popri bábätku toho času menej.

Prvý problém som popísala. Pôrodnice, pôrod. A s tým súvisiace „nabehnutie“ laktácie, prvé prisatie, technika dojčenia.zenske-kruhy-bonding-brozurkaDruhý problém:

LAKTAČNÉ  PORADENSTVO

Špecialisti sú dvojakého druhu. Sestričky a lekári v nemocnici a potom babky, svokry, tetky na ulici, kamarátky… Dosť dobré hlody sa nájdu aj v knihách pre matky. Preto pozor aj nato, čo čítate a aj sa pritom pozastavte. Nestačila som sa diviť…

Rady na nezaplatenie:

  1.  kojte každé tri hodiny a ak vám dieťa v tom čase spí, tak ho buďte!

cute-baby-wallpaper-2Ó, nie, moji milí, drahí… Tiež nejdem k mačiatkam, ktoré zdravo spia pri matke a nezačnem ich jedno po druhom budiť, lebo odbila tretia hodina… Jedine, žeby mláďatá o tú matku prišli. Vtedy sú nastavené intervaly kŕmenia. No nevidím dôvod nastavovať režim u detí, ktorých matky sú živé a zdravé a sledujú dieťa, a nie hodiny.
A vy tiež nemáte rady, keď do vás nasilu tlačia jedlo. A nebojte sa. To dieťa po 5 hodinách spánku navyše nezahynie hladom ani smädom.
Dobre sa vyspí a potom sa dobre naje. Vy viete najlepšie kedy máte hlad a ono to vie tiež. Deti sú múdre. Múdrejšie ako dospelí…

2.  kojte aj cez bolesť a do krvi, to je normálne a bežné. Vôbec netreba kontrolovať prisatie.

Nie, kdeže. Len potom začnú odporúčania na špeciálne predražené mastičky na bradavky, lanolín, náplaste, klobúčiky na bradavky, odsávačka… Biznis je biznis. A mamka tak postupne prichádza o zdravý rozum, lebo bolestivé bradavky sú ako druhý pôrod. A s dojčením je koniec. Skvelá príležitosť pre výrobcov umelej výživy. Čím viac takýchto zlomených a ubolených matiek, tým lepšie pre nich. Len žiadna osveta! Umlčte preboha niekto tie laktačné poradkyne!

3.  dieťa vám nepriberá, mamička, máte málo mlieka, alebo slabé mlieko. Budete prikrmovať umelým kravským!

Baby-Wallpaper-Free-Download-HD

A sme znova pri kravách a umelom mlieku. Kravy sú úžasné zvieratá. Mám ich veľmi rada. No tu musím znova spomenúť akýsi nepatrný medzidruhový rozdiel.

Neviem, či ste to postrehli.

c02c4bc645be661049da37142ec938b9

1163748_muz-kvet-playboy-romantik

No, nepodobáme sa veľmi. Ani výzorom, ani telesnými parametrami, ani si nepochutnávame na rovnakej potrave (možno s výnimkou extrémnych vegánov) a ani nevyvrhujeme zo svojho žalúdka už prežuté sústo a neprežúvame ho znova. Myslíte, že rozdiely v zložení materského a kravského mlieka budú tiež takéto nepatrné? Jasné, ono tie mlieka sa upravujú, no aj tak to nie je ono. Ani iné druhy zvierat kravské mlieko netolerujú a trpia hnačkami a dehydratáciou. Materské mlieko akéhokoľvek cicavca sa dá iným mliekom len veľmi ťažko nahradiť. Je to ako ponúknuť mlieko ženy pre teľa. Aj keď sa upraví, nie je to ono. Divné už len pomyslieť čo?

Okrem toho, to nepriberanie dieťaťa spôsobili aj predchádzajúce nezmyselné rady. Držte sa čo najďalej od takýchto komentátorov. Čím menej budete dieťa prikladať, tým menej mlieka budete mať a ešte dupľom vtedy, keď začnete pridávať umelé mlieko.

5.  kojte v perinke! Ešte dieťa neviete dobre držať…

Funny-Baby-HD-Wallpapers
Matky nebojte sa! Vy viete držať svoje dieťa! To si zapamätajte.
Bojí sa okolie. A svojim strachom vás nakazí, lebo strach je extrémne nákazlivý. Šíri sa ako mor…
Matky vedia držať svoje deti aj bez perinky. Hovorí sa tomu materinský inštinkt, alebo tak voľako.

6. okamžite vyberte to dieťa zo svojej postele a dajte ho vedľa do postieľky!

opn (1)

igloo-GR-3

Počúvajte personál nemocnice! Nie ste doma, ženy.. Rooming-in si vysvetľujú po svojom.

Ono, niečo na tom pravdy bude, lebo viete, zvieratá v prírode to tak bežne aj robia, že si mláďatá dávajú bokom od seba. Líščatá do vedľajšej nory, psy preferujú ešte jeden pelech, mačky tiež. A na strome majú vtáci ešte po jednom hniezde naviac, pre odchov mláďat..
To ste ešte nevideli? Musíte si viac všímať prírodu. Vzďaľujete sa jej..
Funniest-animal-face-picture-2014wtf serious dogs funny 1024x800 wallpaper_www.wall321.com_48Facepalmorangflipped

A pomaly sa dostávame k EGU. Nie k tomu spevákovi. EGO nám zafunguje, keď počujeme:

a ty ešte kojíš? 

 – už by si mala odučiť od cicky, lebo bude za tebou behať všade a robiť ti hanbu.

a ty ešte kojíš aj v noci? Už by si mala odučiť

– už nekoj, pozri aké je tučné

a ty sa nehanbíš taký veľký pýtať mamku cicík?

to je hanba kojiť na verejnosti! Čo mu nedáš fľašu?

pani, choďte s tým dieťaťom na záchod. Pohoršujete ľudí…

Tieto a aj iné pripomienky zburcujú vaše EGO a to, sa začne hlásiť:

Čo si o mne pomyslia ľudia? Ako teraz pred nimi vyzerám?

A fisheye image of a scared woman biting her nails.

To je ego. Predstava vašej dôležitosti v spoločnosti, či chcete byť niečo viac, alebo menej. To, ako veľmi je pre vás dôležitý názor druhých, rozhoduje o tom, ako dlho budete dojčiť a či sa nebudete hanbiť, mať zlý pocit, odpor, že budete za debila a tak podobne.

Viete, ono je to tak. Pokiaľ by sme žili v oblasti, kde všetky ženy dojčia svoje deti prirodzene a nikto nemá blbé reči, ani zdesené pohľady, tak by sme to aj my brali v pohode a bez predsudkov.

Takže podporujem všetky úžasné mamičky, ktoré milujú svoje deti a koja ich s radosťou, láskou, bez hanby, hlúpych predsudkov a stresu a koja dlho.

Neodsudzujem nekojace mamičky. Je to ich cesta. Každý má právo rozhodnúť sa. Ale odsudzujem systém, ktorý týmto mamičkám pokazil dojčenie. Odradil ich, dal im zlé informácie, prístup, nepodporil a zastavil to krásne, čo dojčenie ponúka…

Mamičky!
Hľadajte tie správne informácie.
Ozvite sa laktačným poradkyniam.
Oni to nerobia pre srandu králikov a ani za vidinou zárobku.
Robia to pre vás…
Majú nové, kvalitné informácie. Iný prístup.
Čítajte o dojčení. Mne veľmi pomohla stránka mamila.sk, alebo dojcenie.sk.
Čítajte o pôrodoch za hranicami všedných dní nášho Slovenska. Ako to chodí tam. A budete prekvapené.
Sledujte zvieratá a prírodu. Aj my sme zvieratá.
Nezabúdajme nato.
To zviera v nás je, aj keď naše ego si stále myslí, že sme niečo viac…

Ženy buďte šelmy!
Vrčte pri podobných odsudzujúcich komentároch a ukážte silu matky vo vás!

d7989fb4c4_97784940_o2

MVDr. Marta Vargová

Mohlo by Vás zaujímať:

Reklama: