Čo s boľavým chrbátom II. – Prevencia


“ Pravdepodobne jediný spôsob, ako si zachovať zdravie, je jesť čo ti nechutí, piť, čo sa ti hnusí a robiť, čo sa ti nechce. “ 

Prevencia_a_liecba_zavislosti_september_html_25b80fa4

 

PREVENCIA – PREVENCIA – PREVENCIA – PREVENCIA – PREVENCIA – PREVENCIA – PREVENCIA

Zafixujte si toto slovo do pamäte a vždy si ho opakujte. Nakoľko sme sami sebe vystavení napospas a zodpovedáme za všetko, čo sa nám stane aj nestane, jednou zo základných vecí, ktoré môžeme urobiť pre svoje zdravie je PREVENCIA.

Koľkých z vás nadchne pohľad na sterilné nemocničné priestory, chodby preplnené osobami bez výrazu, bez života, tupo hľadiacimi pred seba, alebo stonajúce, osoby v bielych plášťoch náhliace sa chodbou, injekčné striekačky, odbery krvi, infúzne fľaše, unavené sestričky, či misku farebných liekov?

Predpokladám, že hádam len lekárov a nadšených študentov medicíny.

Takže opýtam sa takto : Aká je teraz vaša poloha tela pri čítaní tohto článku ? 

Už tu musíme hľadať nedostatky. Sedím pokrútený ako paragraf ? Hrbím sa? Alebo nebodaj ležím? Akú pohybovú aktivitu som dnes venoval svojmu telu ? Čo som to dofrasa pojedol ? A myslel som dnes aspoň trochu pozitívne?

TELO – MYSEĽ

stiahnuť (1)Rendezvous Day_06 2990                            299-srdiecko

Bez ohľadu nato, aký názor zastávate telo a myseľ musia byť v rovnováhe. Ak nie je v poriadku vaša duša, zodpovedá tomu aj držanie tela. Zvesená hlava, ramená, nahrbenie naznačuje, že niečo nie je v poriadku. A aj keď sa ten dotyčný môže usmievať celý deň, jeho telo ho prezradí. Postavte sa pred zrkadlo, uvoľnite sa a všimnite si držanie tela. To, čo vidíte pred sebou v zrkadle vám odhalí aj to, načo myslíte a aký máte život. Ak na vás v práci aj doma nakladajú, ako na koňa, tak rovno stáť určite nebudete.

A čím viac utiahnete, tým viac vám naložia.

Takže zásadný význam pre prevenciu a liečbu bolestí chrbta má úprava životného štýlu v tom najširšom zmysle slova s dôrazom na zložku pohybovú a psychosociálnu ! 

Existuje nekonečné množstvo literatúry venovanej chrbtici, cvičeniam, pohybovým programom, najnovším pomôckam na cvičenie. Na internete máte videá, články, odborníkov. No dokiaľ si kúpite nejakú knihu, zapojíte sa do pohybového programu, či vyhľadáte odborníka tak nestrácajte čas a začnite robiť malé drobné kroky, zdanlivo bezvýznamné na zvýšenie vašej minimálnej pohybovej aktivity.

1. vymeňte výťah za schody – netvrdím, že máte vyšliapať na 12. poschodie a tam vypustiť dušu! Dokiaľ cítite, že môžete, tak pekne dvíhajte tie roztrasené údy a nastúpte do výťahu trebárs na 4. poschodí.

2. kráčajte rýchlejšie – ak si zvyknete do práce vykračovať, zvyknite si trošku zrýchliť tempo, alebo si predĺžiť trasu, či vystúpiť o zastávku skôr.

3. diaľkový ovládač nechávajte pri televízore – najlepšie by bolo keby ste ho úplne vyhodili. Ale je lepšie pokiaľ po hodinovom ležaní pri neskutočne „obohacujúcej“, dokonalej kriminálke sa aspoň na chvíľu postavíte, urobíte 3-4 kroky, možno zájdete na vecko, keď už teda stojíte, ale zase je to jedno malé plus.

4. osobný automobil na krátke trate vymeňte prosím za vlastné nohy – nato ich máte.  

5. pohyblivé schody – eskalátory – celý deň sa prechádzate po nákupnom centre, potom sa postavíte na túto barličku, ktorá vás posúva bližšie a bližšie smerom k nemocnici a nechápete prečo vás tak bolia nohy. Nechce sa vám šľiapať čo ? Ale, niet nad obyčajné schody ! Na takýchto schodoch si perfektne prekrvíte stehná, zadok, lýtka, zistíte že na dvadsiatom schode sa už zadýchavate a vaša kondička je v čudu, kvapky potu na čele svedčia o blížiacej sa katastrofe. Každým ďalším schodom pálite kalórie! Rozmyslite si, aký dopravný prostriedok využijete pri najbližšej návšteve nákupného centra…

STARÉ  ZNÁME  PRAVIDLÁ, KTORÉ  TREBA  DODRŽIAVAŤ  , ALE  MÁLOKTO  ICH  DODRŽIAVA

Pravidla

1. nenoste tašku len v jednej ruke, alebo prehodenú cez plece – hlavne ak je ťažká. Alebo si rozložte nákup do dvoch tašiek, kúpte si batoh na plecia a zaťažujte chrbticu rovnomerne. Manažérkam to asi nepristane, ale nepristane vám ani krivá chrbtica.

2. naučte sa správne dvíhať bremená – najlepšie v posilňovni pod dohľadom skúseného trénera a nenahraditeľné a najprirodzenejšie cviky sú mŕtvy ťah, drep, tlak na lavičke, vzpieranie. Naučíte sa bremená dvíhať vždy z podrepu a s vystretým chrbátom, dvíhať nad hlavu technicky a správne. To nespomínam benefity ako úbytok vašej telesnej hmotnosti a nárast svalovej hmoty.

3. seďte rovno – kúpte si špeciálnu stoličku, seďte aj na fit lopte, balančných pomôckach.  Stolička má mať takú veľkosť, aby ste sa dotýkali zeme celou plochou chodidla a stôl takú výšku, aby ste sa nad ním nemuseli hrbiť. Nastavujte si sedadlo v aute tak, aby sa zväčšil uhol medzi stehnami a trupom a nepodsadzovali ste si panvu.

4. vyzujte a obmedzte „štekle“ – hádam všetci viete, že sú to „topánky“ na opätkoch z ktorých vás prechádza zrak, točí sa vám hlava a objavuje sa zvláštny typ kačacej, alebo žirafej chôdze. Noste ich výnimočne a pokiaľ možno tak krátko. Ak ste zvyknuté ich nosiť dennodenne tak ich používanie obmedzujte postupne. Vaše telo a vaša chrbtica má totiž úžasnú schopnosť sa prispôsobiť každej blbosti, ktorú na nej páchate. Aby bolo zachované ťažiško tela, tak svaly nôh a trupu, postavenie kĺbov a napätie svalov sa tomuto extrému prispôsobia. Takže ak sa rozhodnete, že „štekle“ bez milosti zahodíte, nerobte to odrazu. Bude vás to bolieť. A ak vám môžem poradiť, tak čo najviac choďte doma úplne naboso. 

pady-640x250

5. správny matrac – ani nie mäkký, ani nie tvrdý. Nechajte si poradiť.

6. dajte si pozor na prechladnutie – aj ľahké „prefúknutie“ môže byť príčinou bolestí chrbta. V chladnejšom období nespite pri otvorenom okne, ale vyvetrajte pred spaním. Bedrové rifle a odhalená drieková chrbtica a brucho určite nepraktizujte v zime, na jeseň a skoro na jar. Aj letný dážď vás môže nepríjemne prekvapiť.

ÚPRAVA  ŽIVOTOSPRÁVY

1. upravte svoju hmotnosť – dbajte na kvalitnú stravu s dostatkom zdravých tukov, bielkovín, minimom sacharidov

 10172719_4265500411644_5062145396183210834_n 10527309_4440732032325_4739498932681289463_n 10509535_555323614571729_1408185792245048639_n 10300511_4340604129190_2703730058072993941_n

životospráva

2. doprajte si dostatok vhodného pohybu – silový tréning s dvíhaním bremien, intervalový tréning vysokej intenzity a do toho športy na preťahovanie a relaxovanie chrbtových svalov (joga, kalanetika, pilates či plávanie).

Nikdy neochudobnite svoje telo o silový tréning !  

Z každej strany počúvam „múdre“ rady, ako si pri drepoch zničím kolená, pri mŕtvom ťahu kríže, či pri vzpieraní celú chrbticu. Pri skákaní si poškodím kolenné väzy a menisky!  Od malička skáčem a športujem. Samozrejme tieto výčitky počúvam od ľudí, ktorí permanentne necvičia a niečo také začuli v televízii, či časopisoch. Áno je pravda, že tieto cviky spôsobujú pri extrémnom a opakujem EXTRÉMNOM preťažení problémy.  Tam patria napríklad siloví trojbojári, vrcholoví vzpierači, vrcholoví lyžiari, pretekári a profesionálni športovci ! Všetko, čo sa robí vrcholovo a extrémne, škodí.

Dôležitá je dávka! Či už sú to lieky, alkohol, cigarety, bylinky, alebo šport…

Tréning normálnej intenzity pod dohľadom skúseného trénera vám prinesie iba benefity!

Preto sa nedajte zastrašiť takýmito rečami a pustite sa smelo do budovania krásneho a silného tela, ktoré nebolí! 

f0505e151f2be61c2f869e89147ef70e IMG_5750HIGH fotolia-42486677-xs

A  REGENERUJTE 

Oddychujte, snažte sa o kvalitný spánok, zájdite na relaxačnú masáž, do sauny, zaplávajte si, choďte na prechádzku.

Vypnite televízor ! A kúpte si obohacujúcu literatúru ! 

Dodržujte uvedené zásady a chrbtica vás veru bolieť nebude 🙂

MVDr. Marta Vargová

Mohlo by Vás zaujímať:

Reklama: