Prekonajte strach z posilňovní!


 

Posilňovňa.  Posilka.  Mučiareň.

599359_560693807295534_255063848_n

Rozhodla som sa napísať trocha netradičný článok, keďže jednak od mojich cvičeniek, ale aj z okolia od známych počujem častokrát vety typu : nejdem do fitka, chodí tam veľa chlapov a očumovali by ma, nejdem do fitka, sú tam samé stroje, ktoré nemám šajnu ako fungujú, nejdem do fitka sama, čo by som tam robila? Ja nie som na činky a ešte budem mať náhodou veľké svaly…

Nechcem znova poukazovať nato, že jedine svalová hmota vám pomôže schudnúť a jedine svalová hmota vám pomôže naštartovať metabolizmus a jedine svalová hmota vám zabezpečí tie krásne krivky po ktorých túžite. To si nechám nabudúce, keďže stále tomu odmietate uveriť.

Prešla som si pár blogov, zopár komentárov na fórach, aby som prišla na kĺb tomu, čo sa deje v hlavách žien, keď počujú slovo posilňovňa.

Pár postrehov z internetu :

hanbím sa ísť sama, že tam niečo pokazím, alebo, že to neviem a všetci ostatní to začnú komentovať (Tam sa nedá pokaziť nič, sú to úplne jednoduché zariadenia a ak zistíte ako jednoducho fungujú, budete sa sami sebe smiať a nikto vás nebude komentovať.)

–  sama tam nepôjdem a nikto iný so mnou nechce ísť (Skúste ísť samé aspoň do kardio zóny, pár krát, v šatni, alebo na bicykli spoznáte nové baby a skúste ich presvedčiť, aby s vami šli aj do posilňovne. Častokrát práve oni čakajú na takúto ponuku, lebo nemajú odvahu a spolu vám to pôjde predsalen lepšie a veľa odkukáte.)

–  neviem načo ktorý stroj je a ako funguje (Nato je tam tá recepcia, obsluha, či osobný tréner. Ak si zaplatíte za vstup máte v cene aj to, že vám niekto ukáže, ako ktorý prístroj funguje a dá vám základné rady)

nemám odvahu sa opýtať chalanov ako sa na tom cvičí (Prečo? Ja som zatiaľ nestretla v posilňovni chlapa, ktorý by mi jednu uvalil len preto, že je namakaný, a že sa opýtaš na nejaký stroj. Sú vždy ochotní, milí a sú aj radi, že si si vybrala práve jeho maličkosť, aby ti poradil. Lichotí im to. Kľud, nikto ti hlavu neodtrhne ani na teba nebude kričať.)

 – hanbím sa zavolať nejakého trénera, nech mi niečo vysvetlí, aj keď je tam preto (Na toto už nemám vážne slov.)

každý ma tam očumuje (Nie, NIKTO ŤA TAM NEOČUMUJE! Je to len tvoj subjektívny pohľad na vec. Sama očumuješ ľudí prirodzene aj na ulici a tiež si ich poobzeráš aj v posilke. Prekonaj sa pár krát a zapamätaj si, nikto ťa tam neočumuje ! ) 

keď si predstavím tie opovrhujúce pohľady pipiek a výsmešný výraz v tvári chalanov (Nikdy! V akomkoľvek fitness centre, čo som bola,  som nezažila opovrhujúci pohľad chalana! Ani keď som tam bola so 120 kg ženou. Možno prekvapený pohľad, ale nikdy sa nevysmievali! Keď videli, ako ženská maká na sebe mali len obdivné pohľady. Dokonca aj poradili. A čo sa týka tých pipiek, to je už iná káva, tie majú opovrhujúce pohľady či si chudá, tučná, pekná, škaredá, či máš legíny, alebo vyťahané tepláky, či máš tangáče, alebo bombarďáky, takže je to jedno.)

–  budem potrebovať veľa síl, aby som sa odhodlala do posilky, kde je plno nadupaných chalanov, vymakaných sexi kočiek, no a potom vstúpim ja – zrúda, hrôza čo len pomyslieť (Neviem odkiaľ pochádzajú informácie, že do posilky chodia iba nadupaní chalani a iba sexi kočky. A okrem toho máte skreslený obraz o tom, čo je to sexi. Chodia tam 14-15 roční aj starší vychudnutí chalani, ktorí chcú zhrubnúť, starší páni po päťdesiatke, či sedemdesiatke, tetušky v rovnakom veku, babičky, bacuľky, vychudnuté baby, čo sú len kosť a koža. A okrem toho sexi môže byť aj bacuľka, čo robí mŕtvy ťah a snaží sa. Zatiaľ čo vy,  stále sedíte doma na zadku a špekulujete, aká ste strašná zrúda! Len tak ďalej…)

No je toho ešte veľa, toto sú základné brzdy vstupu do posilňovne.

Začneme.

Obhliadka terénu :

Fitness centrá sa skladajú väčšinou z dvoch častí, ktoré bývajú od seba oddelené. Vzdialenejšia a tak trochu schovaná časť je tzv. kardio zóna. Tá najviac viditeľná časť budiaca strach je povestná posilňovňa.

02                         the-gym

Kardio zóna je schovaná, alebo oddelená hlavne kvôli tomu, aby ženy pri cvičení mali tak trošku súkromie a neriešili vymyslené veci ako,  že im niekto zozadu čumí na zadok, vidí ich ako sa potia, že im spod teplákov vykúkajú tak trochu faldíky, že sa im rozmazala špirála a tak podobne. Nájdete tam hlavne ženy, ale samozrejme aj mužov. Chlapci si tam tiež na chvíľku zájdu, ale iba aby sa rozohriali pred silovým tréningom, alebo naopak po tréningu spálili ešte nejaké tie tuky.

Kardio zóna obsahuje také mašiny ako, bežiace pásy, bycikle, orbitrek, steper, veslovací stroj, rôzne vibračné stroje, kilové či dvojkilové činky, väčšinou ružovej farby, švihadlá, fit lopty, nejakú tú žinenku a pri lepšie vybavenom fitku dokonca aj kettlebel závažia. Avšak hmotnosť týchto závaží je najviac 5, alebo osem kg a väčší výber akosi neexistuje. Väčšie váhy sú stále strašiakom. Nájdete ich jedine v špecializovaných fitness centrách.

Na mašinkách, ktoré som vymenovala sa preteká zo desať žien, niektoré krokom, niektoré poklusom, hodinu i viac. Pritom stihnú prebrať s kolegyňou na páse zážitky v škole, práci, ponadávať na manžela, vybaviť telefonáty, prečítať knihu, či časopis (áno aj to som už videla), pozrieť film v telke zavesenej na stene. Sú aj také, čo strčia sluchátka do uší a svet je gombička. Každý sme nejaký…

Posilňovňa

No a naopak z posilňovne k nám vanie už od dverí zvláštny pach kovu, gumy a potu, neidentifikovateľné zvuky ako hekanie, vzdychanie ako pri sexe, stonanie, výkriky a rev.  Vidíme ťažké kovové konštrukcie, divné úzke lavičky, tyče, činky skutočných hmotností, ťažké kotúče. Trieskajú tam železá, činky, stroje, hrá motivačná, či tvrdšia hudba.

Táto miestnosť, hoci by si to ženy veľmi priali, nikdy nezíva prázdnotou. Práve naopak, niekedy je veľmi ťažké obsadiť si nejaký ten stroj, stojan, či lavičku, pri silnejších machroch márne hľadáte voľné kotúče a dopracovať sa k jednoručkám býva niekedy fakt problém.

Miestnosť okupujú hlavne muži. Ženy sú skôr výnimkou, alebo fatamorgánou, preto tam aj neradi chodia. Pripadajú si ako v autodielni. Vedia, že sa tam opravujú autá, ale nemajú ani šajnu čo, je načo, a čo sa tam robí a tak radšej idú preč a nezavadzajú.

Poznám tie pocity, veď každý, aj ten najväčší silák raz začínal a cítil sa rovnako. Ja tak isto. Nie som výnimka. Prajete si mať neviditeľný plášť, keď prechádzate popri strojoch a snažíte sa zúfalo zistiť, ktorý z nich bude pre vás najvhodnejší na cvičenie, aby ste nevyzerali ako blázon, ktorý si splietol dvere. Ale, treba to prekonať.

Pohľady veľkých chlapov sú chvíľku, naozaj len chvíľočku upreté na vás, pretože stretnúť tam ženskú je fakt rarita. Prejsť popri nich vyžaduje niekedy riadnu dávku odvahy, keď v rukách držia činky väčšie ako vaša hlava a vážiace viac ako vy. V tréningu sú profíci a používajú divné frázy ako : koľko ešte máš?, koľko dáš na benč?, ideme na mŕtvolu? zaistíš ma? dajme pulover, daj desiny, poď ešte!, zaber!, makaj!, ideš!, ešte jedno dáš, si frajer, mám nové beceáčka, počkaj dám ešte kreatín, proťák, či fuj ten šejker smrdí jak hovado….

Ale naozaj sa ich nemusíte báť. Majú svoj slovník ako v každom inom športe. A oni tam neprišli baliť a očumovať baby. Oni tam prišli v prvom rade cvičiť! Odmakať si svoj tréning, svoje série a v závere sa pokochať v zrkadle, hodiť zamilovaný pohľad na svoj biceps, namiešať proteín, poniektorí sa aj osprchujú a hajde domov.

Ak na vás chvíľu čumia, tak je to jedine preto, že sa niečo nové deje, niekto nový tam zablúdil, alebo ide niečo skúsiť. Kontrolujú situáciu. Vy si tiež omrknete chlapa, ktorý vstúpi do „vašej“ kardio zóny… V kaviarni si tiež všimnete nového hosťa vo dverách.

Ale už vás tam raz videli, a na ďalší tréning sú už oboznámení a nevenujú vám väčšiu pozornosť. Výnimkou je ak robíte niečo zle a hrozí vám zranenie. Vtedy sa väčšinou ozvú a opravia vás. Alebo, ak cvičíte už nejakú tú dobu, sledujú progres a poprípade vás časom pochvália.

Ja som po nejakom tom prehováraní a vymenuvávaní nesporných výhod posilky dostala aj tie najväčšie hanblivky k veľkým činkám a kotúčom. No niekedy ženy nemajú problém s chlapmi, ale práve s inými ženami. So ženami ladných kriviek v značkových teplákoch, či šortkách a vypasovaných tričkách v štýle kozy von, len čo sa trochu zohnem a zmaľované ako veľkonočné vajce, v šatni na seba vystriekajú pol litra laku na vlasy a polovičku deodorantu. Božechráň aby som sa spotila!

Nie, nie, ženy, tieto krásky vy majte na háku, oni tam nechodia cvičiť a ak chcú provokovať, v momente ako zistia, že chalani si viac všímajú ženy spotené, pučiace sa s činkami a podávajúce aj nejaký ten výkon znechutené končia…

A keď si naložíte 25 kilové kotúče na olympíjsku tyč z každej strany a začnete s tým drepovať a získate obdivné pohľady všetkých naokolo, tak tie krásky zlezú zo stroja na predkopávanie, kde mali jednu 5 kilovú tehličku a odchádzajú s dlhým nosom. Možno si tam nejaká barbie nájde svojho kena, ale sú to skôr výnimky.

Ešte raz opakujem, do posilňovne sa chodí cvičiť, vzdychať, hekať, fučať, a potiť sa!

A ak nemáte peniažky na trénera, ktorý by vás zo začiatku viedol a zbavil strachu z toho, že ako sa používa ten a ten prístroj, či technika cviku, tu je pár rád na začiatok pre tých, ktorí v živote vo fitku neboli. Nie som zástanca cvičenia na prístrojoch a preferujem komplexné cviky, ale keď to inak nejde, dá sa začať aj na tých strojoch a potom pokračovať zložitejšími cvikmi.

1. doma si pozrite zopár videí ako sa na ktorom stroji cvičí. Je ich neúrekom.

2. uterák, športová obuv, tepláky, tričko, fľaša s čistou vodou, vlasy v cope, vreckovky, bez make-upu

3. prezlečte sa, vezmite uterák, vodu a vreckovky a jedným očkom zhodnoťte situáciu v posilňovni. Potom si to namierte do kardio zóny. Postavte sa trochu nabok, kde máte dostatok miesta, rozhľad a začnite jednoduchými cvikmi, ktorými nič nepokazíte – krúženie hlavou, rukami, trupom, kmity, podskoky, prepínanie špičiek, zopár drepov a rozhliadnite sa popri tom všetkom. Kam teraz ? Nemáte ani šajnu ako sa zapína taký bežiaci pás, nevadí. Sadnite na bicykel, tam nie je čo pokaziť. A zasa pobehať si po tom páse nie je až tak významný krok rozcvičky. Sú oveľa efektívnejšie druhy zahriatia pred cvičením. Zhruba po piatich minútkach rýchlejšieho a pomalšieho bicyklovania (lebo robíme intervalový tréning) zlezieme z bicykla, naberieme odvahu a namierime si to do tej posvätnej smradľavej časti pre chlapov…

4. ak máte z netu všetko dostatočne naštudované, jediné čo vám treba na začiatok vedieť je si nastaviť váhu na tom stroji. Nato sú vzadu za ním také kolíčky, ktoré sa vopchajú do dierok na jednotlivých závažiach (tehličkách). Začnite s dvoma-troma tehličkami, aby ste si skúsili pohyb, potom pridávajte. A necvičte zhurta, lebo kým nervózne a v strese z hanby zaberiete silou, ktorú ani neviete, že máte tak ten stroj úžasne tresne na celú posilku, všetci sa otočia a vy sa tak pár krát idete prepadnúť od hanby. Zažil to ale každý začiatočník, tak žiadne strachy….

Na obrázku je stroj na predkopávanie. Vzadu vidíte čierne tehličky s číslom (to je ich hmotnosť). V každej tehličke je dierka a do tej dierky sa vopchá kovový kolík a tým si nastavíte záťaž a začnete cvičiť. Nič zložité. Chrbtová opierka sa nastavuje veľmi jednoducho, posunie sa o dierku dopredu, alebo dozadu. To isté s nastavením dĺžky na nohy. Všade sú dieročky a vy len posúvate kolík. Ale niektoré stroje sú predsalen trošku iné ako na obrázku, no princíp je rovnaký.

d0104_hlavni_velky_1156412387

5.  pripravte si buď celotelový tréning, alebo tréning na jednu časť tela, robte si v kľude série a opakovania, skúšajte dať väčšiu váhu a hlavne pozerajte jedným očkom, čo robia ostatní. Ako nastavujú stroje, akú majú techniku cvikov.

6. do ťažkých komplexných viackĺbových cvikov sa zatiaľ sama bez trénera alebo dozoru nepúšťajte, to príde časom

7. medzi sériami sú prestávky, chlapi majú väčšinou dlhšie prestávky ako ženy, takže ak niečo neviete nastaviť, alebo chcete niečo vysvetliť a vidíte ich postávať po okolí, opýtajte sa. Oni vám radi pomôžu, nie sú to len nafúknuté bábky, ale aj gentlemani..

8. ak vás niekto poprosí, či sa môže s vami na danom stroji striedať, tak sa smelo prestriedajte, nájdete nového kamoša, získate nové skúsenosti

9. ak vám stále vadí veľa ľudí, opýtajte sa kedy ich tam chodí najmenej a skúste ísť práve v tú dobu, vyskúšate si stroje v kľude

Na záver ešte pár rád, čo cvičenci v posilňovni nemajú radi a načo si dajte pozor :

1. keď chceš cvičiť, cvič, ale nezaberaj zbytočne stroj a nevykecávaj sa na ňom s kamoškami

2. zasmej sa, vyburcuj sa, povzbuď sa, ale nerev na celú miestnosť, nerehoc sa ako zmyslov zbavená s kamoškami

3. ak sú v posilke 3 lavičky, napríklad na rozpažovanie, tlaky na ramená a podobne a ste 3 baby, nech vás ani nenapadne obsadiť si všetky tri lavičky ! Chlapi tam cvičia s ozajstnými váhami, nemajú čas čakať nato, kým vy odložíte svoje 5 kilové jednoručky

4. nepýtajte sa na niečo práve vtedy, keď dotyčný cvičí a sústreďuje sa na techniku a dýchanie

5. nie je príjemné ak niekto páchne niekoľkodňovým potom, alebo tričko operie raz za mesiac, ale tiež nie je príjemné prehnané množstvo parfému, deodorantu a tak podobne

6. ten uterák sa nosí do posilňovne nie len nato, aby ste si doňho utreli pot, ale ukladá sa na lavičky a posilňovacie stroje, aby na nich neostávali mokré fľaky od potu. Nie je to príjemné…

7. je dosť štúdií o tom, že silový tréning by sa mal robiť naboso. Budiš, má to niečo do seba, vôbec nie som proti. Cvičím bosá pokiaľ je to možné doma, či v telocvični. Ale vo veľkých posilkách je predsalen lepšie sa obuť. Skoro všetko okrem podlahy a povrchu lavičiek je tam zo železa, môžete do hocičoho zakopnúť, spadne vám činka, či kotúč na nohu, a je rozdiel ak je tá noha obutá, alebo bosá.

8. tašku si nechajte v šatni, nato je ten kľúč od skrinky, aby ostala zamknutá. Nepresúvajte ju všade so sebou, ostatní sa o ňu môžu kľudne prizabiť, alebo tam len prekáža.

9. miesto, kde cvičíte si môžte označiť uterákom, ale nenechávajte ho zbytočne na stroji zatiaľ čo sa idete na chodbu vykecávať. Niekto iný si už mohol odcvičiť svoju sériu. To isté platí ak vy dlhú dobu nikoho nevidíte cvičiť a na stroji je uterák. Vtedy ho ignorujte, dajte nabok a cvičte.

10. neblokujte fit lopty, žinenky či lavičky tým, že sa na nich len vykecávate.

11. odpratávajte po sebe činky a kotúče do stojanov a pokiaľ je to možné usporiadajte ich podľa váhy. Nie že 5 kilový kotúč ostane pod troma desať kilovými kotúčmi a na nich sú ešte zo štyri 2,5 kilové mini kotúčiky. To naozaj nepoteší.

12. vyberajte si len činky, ktoré naozaj potrebujete. Naozaj vás nikto nepochváli ak okolo seba máte rozložených 5 rôznych druhov.

13. zrkadlá tam nie sú na kontrolu účesu či make-upu. Kontroluje sa v nich technika cvičenia. Ak niekto cvičí pred zrkadlom, zbytočne sa mu popred neho neprechádzajte.

14. nepite nápoje ostatným ! Pokiaľ to nie je zrovna váš frajer. Aj keď vám niekto povie, že mu to nevadí, môže to povedať len zo slušnosti. Vo fitku vám ochotne podajú veľký pohár vody.

15. činky ukladajte na zem pomaly a nehádžte ich akoby ste mali na nich naložených 300 kíl

16. cvičte v bezpečnej vzdialenosti od ostatných cvičencov

Naozaj vám nehrozí nič strašné! Po dvoch návštevách si na ten priestor zvyknete a čím dlhšie tam budete chodiť, tým viac sa vám tam bude páčiť. Zapáči sa vám zvuk železa, hudba, samotné cvičenie, chalani…

Nie je to banda nevychovaných týpkov! Sú to všetko ľudia, ktorí chcú niečo urobiť pre svoje telo a patrične sa aj snažia. Majú pred sebou cieľ. Ochkajú, funia, burcujú sa.

Ale tak to má byť. O tom to je 🙂 

O tom je každý šport….

1395118_624073894298083_668399961_n                    1391608_638907986131476_702381306_n

 

 

 

MVDr. Marta Vargová

Mohlo by Vás zaujímať:

Reklama: